Okrasná jezírka Brno

Okrasná jezírka se stala hitem posledních let. Zdobí každý pozemek, vybízejí k odpočinku, k relaxaci nebo dokonce k osvěžení v horkých letních dnech. Na co se zaměřit při jejich budování? A podle čeho si okrasné jezírko vybrat?

Okrasná jezírka

Okrasná jezírka se stala hitem posledních let. Každý, kdo má rád přírodu a kdo má dispozice k založení takového jezírka na své zahradě, o něm jistě již minimálně přemýšlel, pokud mu již nestojí na zahradě. Okrasná jezírka jsou zmenšeninami vodních ploch, se kterými se setkáváme v přírodě. Při plánování jezírka je potřeba brát ohled na celkový vzhled zahrady i domu tak, aby okrasné jezírko přesně zapadlo do celkového konceptu zahrady.** Realizaci okrasného jezírka** neuspěchejte. Rozhodně byste se do něj neměli pouštět zcela sami, ale nechat si poradit od odborníků a od již zkušených majitelů okrasných jezírek.

Jak vypadají okrasná jezírka

Okrasná jezírka bývají různých tvarů. Můžete vybírat nepravidelné nebo pravidelné tvary, přesně podle Vašeho vkusu. Neznamená, že pokud má na Vaší zahradě všechno svůj řád, že tomu musíte přizpůsobovat i tvar jezírka. Právě tím, že bude nepravidelné, zvláštní a zajímavé, bude o to víc zapadat do Vaší zahrady a stane se hlavní dominantou Vašeho pozemku. Okrasné jezírko může být tak velké, jak si přejete. Zahrady zdobí jak miniaturní malé nádoby, tak i jezírka přes půl zahrady.

Miniaturní okrasná jezírka

Pokud máte rádi jezírka, líbí se Vám, uklidňují Vás, ale dali byste přednost jezírku o miniaturní rozloze, ani toto není problém. Okrasné miniaturní jezírko spíše situujte do stinného místa, na které svítí sluneční záření maximálně dvě nebo tři hodiny denně. Miniaturní jezírko je opatřeno malým množstvím vody, která se v jezírku rychle ohřívá. Tímto dochází k rychlému úbytku kyslíku ve vodě. Miniaturní jezírka, pokud jsou vytvořená z malé nádoby, se na zimu schovávají, aby nedošlo k jejich poškození vlivem mrazu. Proto si již dopředu naplánujte, kam budete jezírko na zimu stěhovat. Při osazování okrasného jezírka vybírejte rostliny, které jsou stejné svou náročností, které vyžadují stejnou teplotu, stín, apod. Pokud si chcete vyrobit okrasné miniaturní jezírko a přitom použít svou vlastní nádobu, pak si hlavně zkontrolujte její těsnost. Nádobu vyložte speciální fólií a než nádobu do země vložíte, důkladně zkontrolujte povrch nádoby, aby nedošlo k proříznutí fólie ostrým předmětem. Fólii včetně speciálních nádob můžete koupit v prodejně s těmito potřebami.

Okrasná jezírka podle izolace

Okrasná jezírka se neliší pouze velikostí a vzhledem, ale také podle použité izolace. Podle toho se okrasná jezírka dělí na foliová jezírka, plastová jezírka a betonová jezírka. Foliová jezírka patří k nejčastěji používanému materiálu při realizaci okrasných zahradních jezírek. Díky fólií si můžete sami zvolit tvar, jaký bude jezírko mít a nemusíte se ničemu podřizovat. Jezírko s fólií se snadno dokáže začlenit do zahrady. K těmto účelům je nutné používat pouze speciální fólie, neboť jedině ty jsou dostatečně stabilizované vůči UV záření, jsou odolné a mrazuvzdorné. Plastová jezírka nabízí pro jejich majitele také mnoho výhod. Největší z nich je jejich vysoká odolnost a dlouhá životnost. Plastové nádoby jsou extrémně silné a nezničí je ani kořeny, ani hraboši. Navíc jsou mrazuvzdorné, jsou odolné vůči UV záření a vypadají dobře. Betonová jezírka se používají nejméně ze všech nabízených variant. Výstavba betonových jezírek je oproti jiným variantám dražší i náročnější. I přesto však může být betonové jezírko nádherným doplňkem Vaší zahrady. Navíc nabízí dlouhou životnost a odolnost.

Okrasná zahradní jezírka a děti

Jestliže máte děti nebo plánujete rodinu, jistě myslíte na to, zda je vůbec vhodné zakládat zahradní okrasné jezírko z důvodu bezpečnosti. Jezírka, bazény a jiné vodní nádrže jsou strašákem všech rodičů malých dětí, neboť vodní hladina děti zkrátka přitahuje jako magnet. Na bezpečnost našich nejdražších je důležité myslet již při plánování jezírka. Vodní hladina navíc nepřitahuje pouze děti, ale také dospělé a zvířata. Majitel jezírka odpovídá za všechny úrazy či nehody, které v souvislosti s jezírkem vznikly a kterým šlo nějakým způsobem zabránit. Ze všeho nejdřív oploťte svůj pozemek, abyste zabránili vstupu neoprávněných osob a zvířat na něj. Jestliže máte děti, které se budou kolem jezírka pohybovat, pak nainstalujte okolo jezírka plot, který je vyroben ze svislých latí, který bude o výšce minimálně 80 cm. Pokud byste se rozhodli pro vodorovné latě, pak ty přímo děti vybízejí k tomu, aby je překonaly. Chcete-li mít naprostou bezpečnost, že se Vašim dětem nic nestane, další možností je pak nainstalovat těsně pod vodní hladinu speciální pevnou ochrannou síť. I když jezírko nepůsobí tak esteticky jako bez sítě, v rámci bezpečnosti je dobré dočasný vzhled jezírka tolerovat. I potom, co budete mít tyto bezpečnostní prvky nainstalované, nenechávejte děti hrát samotné bez dozoru v bezprostřední blízkostí jezírka. Dětem hrozící nebezpečí vysvětlete a dokola jim je opakujte. Dalšími bezpečnostními prvky můžou být protiskluzové povrchy v okolí jezírka. Mostky nebo lávky musí být pevně usazené a dostatečně stabilní. Při realizaci bezpečného jezírka myslete vedle dětí také na zvířata. Při realizaci jezírka dbejte na mírně se svažující břehy, díky nimž se jezírko nestane pro zvířata pastí.

Zahradní jezírko během různých ročních období

O zahradní okrasné jezírko je nutné se pravidelně starat. Rozhodně by si je neměl pořizovat ten, kdo nemá vztah k přírodě a kdo nemá dostatek času na péči o zahradu a jezírka. Ze všeho nejdůležitější je zajistit čistou a biologicky nezávadnou vodu. Toho můžete dosáhnout filtračním systémem, který Vám navrhne specializovaná firma či prodejna s těmito potřebami. Jestliže máte kvalitu vody zajištěnou, věnujte svou další pozornost na okolí jezírka, abyste si mohli vychutnávat odpočinek a relax s okrasným jezírkem související.

Okrasné jezírko na jaře

Po dlouhé zimě je potřeba jezírko na jaře důkladně překontrolovat, zda nedošlo k jeho poškození. Z hladiny je nutné odstranit všechny nečistoty, zkontrolovat okolí jezírka, mostky, lávky i cestičky. Vyzkoušejte kvalitu a čistotu vodu v jezírku. Pozornost zaměřte především na stav filtrů a filtračních materiálů. Filtr uveďte do provozu v době, kdy se teplota vody pohybuje kolem deseti stupňů. Na jaře začněte s péčí o rostliny a ryby. Odstraňte odumřelé rostliny nebo jejich části.

Okrasné jezírko v létě

Činnost kolem jezírka omezte v létě na zcela základní péči, k čemuž patří krmení ryb a užívejte si pohodu a relax u jezírka. Vždyť právě proto jste si ho pořídili. Průběžně kontrolujte rostliny, odstraňujte jejich odumřelé části a kochejte se pohledem na vodní hladinu. Hlídejte správnou kvalitu vody.

Okrasné zahradní jezírko na podzim

Na podzim, kdy začínají ze stromů opadávat listy, budete mít práci především s jejich odstraňováním z vodní hladiny. Pokud se Vaše jezírko nachází v blízkosti stromů, natáhněte přes něj ochrannou fólii a ušetříte si hodně práce. Překontrolujte kvalitu vody, odstraňte odumřelé části rostlin, a pokud je to potřeba, odsajte bahno. V okamžiku, kdy teplota vody klesne pod 12 stupňů, přestaňte přikrmovat ryby. Zkontrolujte potrubí, jestli v nich nezůstala voda.

Okrasné jezírko v zimě

Zima je období klidu. To se týká i života v zahradním jezírku. Co je však důležité, je zabezpečit výměnu plynů a přístup kyslíku do vody. Na to dbejte především tehdy, máte-li v jezírku ryby. Hladina jezírka by neměla nikdy zcela zamrznout. K tomu můžete použít topné těleso společně s termostatem, nebo vzduchový kompresor. Jestliže přesto dojde k zamrznutí hladiny, led neprosekávejte, ale polijte ho horkou vodou, nebo stačí, když postavíte hrnec s horkou vodou na led. Tímto počinem nevyrušíte živočichy, kteří se již uchýlili k zimnímu spánku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5601 (magazinbrno.cz#24167)


Přidat komentář