Broušení a lakování parket - Brno a okolí

Parkety patří k nejkrásnějším a také nejtrvanlivějším podlahovým krytinám, které mohou sloužit po mnoho generací. Dokladem jsou parkety v řadě historických budov. Pro jejich životnost je důležitá nejen údržba, ale i způsob jejich renovace.

Parkety jsou krásné, zajímavé, ale mohou být i staré a omšelé. Přesto jejich stáří a omšelost není důvodem pro jejich výměnu za podlahu například laminátovou. Parkety je vždy lépe renovovat. Již proto, že nejde jen tak o nějakou obyčejnou podlahovou krytinu.

Krása masivních parket

Parkety se vyrábí z masivního dřeva, které vybírá odborník. Mohou být ze dřeva dubového, bukového, jasanového nebo i z exotických rostlin. Každé dřevo, které je na výrobu parket použito, má své charakterové vlastnosti, které se promítají do celé podlahy. Odtud také pramení neopakovatelnost a krása jednotlivých podlah z parket. Kromě známých vlastností** parketové podlahy**, ke kterým rozhodně patří vyzařování pozitivní energie, navození pocitu klidu a příjemné pohody patří i pocit příjemného přirozeného tepla.

Parkety a tuzemské dřeviny

Pro parkety se využívá nejčastěji dřevo z dubu, které jim propůjčuje krásu i eleganci. Navíc jde o dřevo tvrdé, které je dostatečně odolné, a dá se velmi dobře renovovat. Obdobné vlastnosti má také buk. Na parkety se využívá i dřevo měkčí, zejména pak borovice, smrk a modřín. Jde sice o dřeva velmi krásná, ale bohužel je nutné je pravidelně a častěji renovovat.

Parkety a dovozová exotická dřeva

Tak to je velmi exkluzivní záležitost. Parkety vyrobené z exotických dřev jsou nejen krásné, ale především zajímavé a nezvyklé. Interiér ozvláštní, dodají mu krásu a pohodlí. Exotické dřeviny jsou dováženy z různých stromů. Přitom každý má jinou barvu, kresbu a celkově dodává interiéru jiný ráz. Velkou výhodou všech exotických dřevin je jejich tvrdost a odolnost. To umožňuje vysokou zátěž a tedy i možnost instalace do veřejných prostor. K nejpoužívanějším dřevinám pak patří merbau, což je dřevina s přímo nadstandartními vlastnostmi a velmi vysokou odolností. Z dalších je pak možné jmenovat známý a hodně používaný teak, pak bambus, wenge, zebrano, ovanul, což je krásný africký ořech a zajímavé iroko.

Masivní parkety v dnešní době

Mnoho lidí říká, že masivní parkety vyšly z módy. Velmi se však mýlí. Krásné nové a moderní parkety dokončují interiér a přináší mu tolik potřebnou pohodu a eleganci. Starší, již omšelé parkety po renovaci prokouknou a interiér zcela změní. Dodají mu šmrnc a jiskru, příjemný pohodový vzhled a celkově interiér náhle patří k těm luxusním. A to i v případě, že jde o interiér veskrze moderní. Výhodou zejména parket z tuzemského dřeva je, že při renovaci je možné je napouštět a měnit jejich barvu i odstín. Tak se mohou zcela přizpůsobit novému interiéru nebo ho ozvláštnit. Renovovat parketovou podlahu se vyplatí i z finančních důvodů. Renovace je méně nákladná než nová podlahová krytina, je rychlá a přináší podlaze dokonalý vzhled.

Jaká je životnost parketové podlahy

Životnost parket je téměř nekonečná. Zní to možná poněkud nadneseně, ale v podstatě je to pravda. Ukazují to parkety, které se dochovaly v řadě historických domů a také na zámcích. Je sice pravdou, že životnost parketové podlahy ovlivňuje i materiál, tedy dřevo, které je použito a pravidelná údržba, ale přesto každá parketová podlaha má delší životnost než všechny ostatní podlahové krytiny. U tvrdého dřeva se to víceméně očekává, u exotického je to považováno za samozřejmé, a u měkkého dřeva při kvalitním ošetření a údržbě je životnost určitě minimálně po dvě až tři generace.

Údržba parketových podlah Brno

Zásluhou velmi kvalitního opracování a také povrchové úpravy je údržba parket velmi jednoduchá. V podstatě se provádí pouze pravidelným vysáváním a vytřením neutrálním nebo speciálním prostředkem. Není nutné ani žádoucí používat velké množství vody. Právě naopak. Pravidelné vysátí a setření podlahy pouze na vlhko je dostačující pro krásný vzhled i dlouhou životnost.

Co s nevzhlednými parketami?

Rozhodně není řešení tyto parkety vytrhat a odvést na skládku a pořídit si novou podlahu. To by bylo škoda, již proto, že takto kvalitní podlahy jsou právě jen parketové. Řešením je renovace celé parketové podlahy. Ta přijde na zlomek ceny nové podlahy a přitom zajistí krásný vzhled na mnoho dalších let. Pravdou je, že se dnes mohou bez problémů renovovat i podlahy staré 150 let. Ty po renovaci je září. A renovovat se vyplatí i parketová podlaha, kterou najdete pod starým kobercem. Ten již po renovaci nebude třeba. Bylo by škoda zakrývat něco tak krásného, jako renovovanou parketovou podlahu.

Co obnáší renovace parket?

Jde o opravu, broušení a povrchovou úpravu parket. Ten, kdo se obává, že přitom vzniká velké množství nepořádku, tak se nemusí bát. Moderní brusky dnes práší jen minimálně. Zásluhu na tom má kvalitní odsávání, které vybroušený prach nasává přímo do nádoby či pytle.

Jak dlouho trvá renovace parket?

Odpověď není zcela jednoduchá. Údaj bude pouze přibližný. Je to tak, že za jeden den se vybrousí asi 25 metrů čtverečních podlahy. Následují povrchové úpravy, které musí zaschnout. Délka renovace je tedy individuální, a odvíjí se od velikosti renovované plochy a výběru konečné povrchové úpravy.

Jak se brousí parketová podlaha?

Parkety se brousí speciálním strojem, který ve své dnešní moderní podobě je vybaven velmi účinným odsáváním prachu. To znamená, že nezanechává nepořádek za sebou, ani nevíří prach, který by se tak dostal do dalších částí objektu. Broušení parket probíhá od nejhrubšího až po nejjemnější. Tak se dosáhne dokonale hladké podlahy. I když je broušení několikastupňové, tak každá renovace ztenčí parkety jen asi o 0,3 milimetru dřeva. Broušení upraví povrch parket po celé ploše. Tedy i v rozích a nedostupných místech.

Co s většími škodami na parketách?

Snad každé parkety postihne i větší nehoda. Škrábance, rýhy, díry, či jiná různě velká poškození se při renovaci běžně opravují. Dokonce tak, že po renovaci po nich není ani památky. Oprava se provádí pomocí prachu z broušení a přísad na bázi pryskyřice. Tak se zachová totožný odstín, a poškození zcela zmizí.

Jak upravit povrch parket?

Možností je více. Je možné využít mořidel pro změnu barvy, olejů, vosků nebo lakování. Jako nejvhodnější se v poslední době ukazuje lakování ekologickými laky. Ty mohou být v lesku, matu i polomatu, jsou vysoce odolné, tvrdé a poskytují velmi kvalitní ochranu podkladu. Lakovaným parketám nevadí ani případné rozlití vody, a navíc se velmi dobře udržují.

Parkety do všech interiérů Brno

Ať již máte jakýkoli interiér, tedy panelový byt, byt v historické zástavbě, nebo rodinný dům, tak se rozhodně parket nezbavujte. Po renovaci ukáží svou krásu, přirozený vzhled a také výborné užitné vlastnosti. A navíc, právě parketové podlahy jsou vhodné do všech interiérů, kde jsou děti a alergici.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5655 (magazinbrno.cz#24155)


Přidat komentář