Umělecké sklenářství, vitráže - Brno

Umělecké sklenářství, to jsou nádherné vitráže, malba na sklo, krása barevných oken, stejně jako dalších doplňků do interiéru. Přitom právě vitráž své místo nachází v historických objektech, stejně jako v moderních.

Znáte vitráž? Určitě ano. Vitráž je historické i moderní zpracování skla. Jde o techniku, kdy je barevné sklo skládáno z malých sklíček, které tvoří obrazy. Může jít o okna, šperky, doplňky do interiéru. Sklo může být jen skládané, ale i malované. Vitráž je známa z historie, kdy se jí zdobila okna kostelů a později i paláců. Nejvíce je vitráž spojována se stavbami středověkých katedrál. Ve své moderní podobě dnes zdobí řadu veřejných budov, ale i třeba hotelů, nebo restaurací. Vitráž však najdete i v moderních soukromých interiérech dnešní doby.

Umělecké sklenářství, vitráže - Brno

Krásou a výrobou uměleckého skla a vitráží se zabývá firma.Navštívit můžete pravidelně pořádané výstavy. Nebo se můžete zúčastnit některého z pořádaných kurzů, kde se naučíte umělecké práci se sklem. Kompletní nabídku služeb a mnoho dalších informací najdete na internetových stránkách. Zde máte možnost prohlédnout si celou řadu vitráží i umělecky zpracovaného skla. Pokud chcete objednat skleněnou vitráž, nebo se přihlásit do kurzu, či potřebujete další informace, pak můžete:

Umělecké sklenářství

Kdo si pod tímto pojmem představuje obyčejné sklo a zasklívání, pak se mýlí. Umělecké zpracování skla probíhá speciální technikou vitráže. K ní se pak přidávají další techniky, jako je malování na sklo, vitráže do olova, nebo Tiffaniho technika, která je krásná a je možné se jí naučit v uměleckých kurzech. Umělecké zpracování skla to je i řada nádherných šperků, pak také návrat do historie, anebo zcela moderní vzory, které vám podle vašich představ navrhne umělec.

Vitráž - staronová technika zpracování skla

Vitráž znamená vlastně okenní výplň. První zmínka o ní pochází z Antiky. Ovšem v té době ještě nikdo neznal sklo, tak jako my dnes. Velké okenní tabule jsou vymožeností posledních dvou století. Předtím se využívaly skleněné kousky, později skleněné tabulky, které se spojovaly a tak tvořily okno. Pravdou ovšem je, že dosud nikdo nezjistil, kdo a kdy začal skleněné kousky spojovat tvárným olovem. Jediné, co je známo je, že asi tisíc let je již používán profil ve tvaru H, do kterého se zasouvají skleněné tabulky. Vývoj šel dopředu a začalo se využívat spojení skla a olova více, a to zejména z důvodu mnohem lepší kvality skla, kdy sklo začíná propouštět stále více světla. Čím je sklo kvalitnější, tím přibývá vitráží. Nejčastěji jde o motivy související s vírou. Později motivů přibývá, stejně jako dalších technik. S vitráží se začíná objevovat i malba na sklo. Malba se vypaluje a umělecky upravuje a stává se velmi módní. Objevují se zcela realistické obrazy a malby na skle. Současná vitráž je moderní i historická. To záleží na zaměření tvůrce. Ovšem je pravdou, že vitráže si stále více nacházejí cestu do interiérů, ať již soukromých, nebo veřejných. Vitráž se stává dokonce až tak oblíbenou, že se dnes učí v kurzech pro umělecky zaměřené osoby.

Kam si pořídit vitráž

Pokud vás láká umístění vitráže do svého domu, pak je nutné nejprve zvážit místo jejího umístění. Důležitá je i velikost, jakou by vitráž měla mít. Krása vitráže vynikne v přirozeném světle nebo umělém. Jako vhodná místa pro její umístění se jeví okna, dveře, světlíky, kuchyňská a nábytková dvířka, předělové stěny, dveře skleníků, vitrín, nebo jen tak zavěšená vitráž v prostoru, kde však nebude nikomu vadit.

Výtvarné návrhy

Jakmile máte vybrané místo, je nutné zvážit motiv vitráže a jeho barevné provedení. Je velmi vhodné, abyste měli o návrhu určitou představu, kterou přednesete umělci – výtvarníkovi, který celý návrh pak zpracuje. Než se do pustí do zpracování vitráže, tak s vámi probere její zhotovení. Pokud se vám návrh líbí, pak je vitráž dodána do dohodnutého termínu.

Jaké motivy na vitráž jsou vhodné?

Vitráž vypadá krásně s klasickými secesními motivy, i s veskrze moderními prvky. Dá se říci, že moderní vitráž je vhodná do každého interiéru. Pokud máte interiér zařízen s nádechem historie, krásným starožitným nábytkem, pak se do tohoto interiéru hodí i klasické zpracování vitráže. A pokud vy sami nejste schopni vybrat si ten pravý motiv, pak můžete vyzkoušet nápaditost umělce, nebo si můžete vybrat vitráž přímo u něho v ateliéru. Často zde najdete nádherné kousky, které člověk prostě sám nevymyslí.

Malba na sklo

Užívá se jako doplňkové tvorby u vitráží, ale i jako samostatná tvorba, to v případě, většinou drobnějších obrázků, šperků nebo různých bytových doplňků. Malba na sklo může být použita i u tvorby falešných vitráží.

Moderní vitráže

Moderní vitráže mohou znázorňovat figurální vzory, květinové vzory, které vypadají zvláště hezky, pak vzory geometrické, abstraktní. Můžete je najít nejen klasicky na oknech, ale i na doplňcích jako jsou lustry, lampy, zrcadla, hodiny, nebo paravány.

Chrámová a historická okna

Samozřejmě historické vitráže je možné vyrobit i dnes. Tedy jejich repliky, nebo obdobné motivy. Mnohem častěji se umělci pouštějí do restaurování historických vitráží. Dosáhnout jejich dřívější krásy j opravdu umění. Práce na restaurování historických vitráží zabere velmi mnoho času. Zásluhou velké trpělivosti a umění umělců, se mnoho návštěvníků může těšit z krásných oken zdobených vitráží na historicky cenných objektech. Často jde o kostely, ale i muzea, zámky, historické městské domy, divadla a mnoho dalších míst.

Tiffaniho technika

Klasická vitráž se vyrábí tak, že se nařezané sklo vkládá do olověných prutů, které se následně cínují nebo patinují na černo či měď. Moderní Tiffaniho technika je méně složitá, má jemnější spoje, kde se jednotlivé kousky skla po obvodu obalí samolepicí měděnou páskou, a pak se spoj skryje pocínováním. Tato technika se používá zejména u výroby krásných lamp a lustrů. Využít ji však můžete i k výrobě obrázků, závěsů, zrcadel, nebo dokonce k výzdobě vchodových dveří. Přitom Tiffaniho techniku se můžete naučit vyrábět i vy sami. Stačí se přihlásit do kurzu, který probíhá v ateliéru umělce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5651 (magazinbrno.cz#24145)


Přidat komentář