Svatba od A po Z

Svatba je veselým a jedinečným okamžikem v životě každého jedince. Proto jejím přípravám nesmí nic chybět, aby tak den "D" byl dokonalý a nezaměnitelný. Protože pořádáte svatbu poprvé, mohou vám některé body uniknout.

Jedním z těch veselých okamžiků v životě lidských jedinců je svatba. Radují se nejen snoubenci a následně novomanželé, ale i jejich příbuzní, kamarádi a známí. Společně oslavují tento velký okamžik celý den na akci, která se od nepaměti nazývá svatba.

A protože většina z nás plánuje svatbu poprvé, tak netuší, co všechno je potřeba udělat ve správný čas, aby vše proběhlo hladce a bez zbytečných komplikací. Na svůj velký den chcete vzpomínat rádi a dobře, takže zařiďte vše potřebné dopředu, vyvarujte se chyb a svatbu si užijte.

Jakou stavbu chcete mít?

Na začátku musí být otázka na to, jakou svatbu chcete mít. Nejčastěji se pořádají svatby v létě, což je logické, nabízí více možností, jenže tím pádem jsou dobrá místa často brzy obsazená. Navíc** svatba** na podzim, nebo i v zimě, může být velice romantická. Zvažte jakoukoli variantu a s ní dále pracujte.

Počet hostů

Nyní totiž bude důležité vědět, pro kolik lidí svatba bude. Udělejte seznam hostů, nezapomeňte na všechny v rodině, přátelé, osoby, kteří vás také pozvali na svatbu, aj. Sepište úplně všechny a nezdráhejte se. Seznam bude dlouhý, až nekonečný, ale až jej dokončíte, začínáte škrtat. Pokud tedy neplánujete velikánskou svatbu. Nejspíš na seznamu budete mít dohromady třeba i tři sta osob. To je v pořádku, stačí to dostatečně omezit.

Místo svatby

Nyní víte, v jakém období chcete svatbu a tak je nutné vybrat a zamluvit místa ke svatbě. Tedy obřad i hostinu. Nezapomeňte na přesun, takže pokud plánujete konkrétní místo obřadu a hostina bude vzdálena několik kilometrů, je nutné zařídit dopravu všech hostů. Což nejen stojí peníze, ale i mnoho času – vždycky se někdo zapomene, nebo nastává zmatek, kdo jak má jet apod. Pro klid je tak ideální spojit místo obřadu i hostiny v jedno, či kousek od sebe. Pamatujte, že ne všichni čekají na vás, takže s dostatečným předstihem zvolte** termín svatby** a podle toho zamluvte i místo. Čím dříve tak učiníte, tím máte větší šanci na úspěch.

Fotograf a kameraman

Nyní již máte termín i místo svatby, spolu s tím i seznam hostů, takže doladíte celkový obraz svatby a můžete se věnovat všemu, co je milé. Například výběr svatebních šatů, barevné provedení svatby aj. Nepodceňujte však ani další nezbytnosti, jako je záznam ze svatby, tedy kamera a fotoaparát. Dobrý fotograf stojí peníze, ale zas stojí za to. Jestliže spoléháte na to, že je toto vaše první a poslední svatba, tak chcete mít i krásné vzpomínky zvěčněné právě na fotkách. Dnes, díky moderní technice udělá fotku každý, ale celkově vám fotky zpracuje dokonale jen opravdu dobrý fotograf. Když vybíráte, dívejte se na jejich práci. Při domlouvání si pak stanovte, do jaké doby budou fotky zpracované, a podle toho upravte cenu. Je jistě nespravedlivé, aby vás fotograf stál několik tisíc, a fotky jste dostali po dvou měsících. To stejné platí i u kameramana, a jestliže toužíte mít video záznam z celé svatby, raději objednejte osobu navíc, protože kdo se věnuje focení, nemůže točit video aj.

Kdo se na svatbě stará

Jste-li ženich či nevěsta, svatbu chcete mít dokonalou, ale také si ji užít a nic v ten den nezařizovat. Od toho jsou jiní. Proto se také stanovuje, vždy podle tradic – družičky a k nim svobodní mládenci, jež se starají o celý průběh svatby. Vždy by měla být hlavní družička a hlavní mládenec, kteří vše potřebné zařizují a o nevěstu se ženichem se starají. V průběhu příprav tak nesmí chybět a mít o všem potřebném ponětí. Prakticky celou svatbu zorganizovat, a když nastane problém, tak ho hned vyřešit.

Oznámení

Svatbu postupně zajišťujete, už máte objednané nejen místa, ale i fotografa, kameramana a víte, jak svatba bude asi vypadat. Nyní je nutné svatbu oznámit oficiálně, tedy svatebním oznámením. Dnes není složité si jej vyrobit i doma, ale nebude tak kvalitní a bude vás v konečné fázi stát více, než pokud jej necháte vyrobit. Navíc firmy, které oznámení vyrábí, mají přesné předlohy, jak oznámení vypadá, takže je stačí jen vybrat. Při objednání množství nezapomeňte na to, že jej netisknete jen pro ty, co na svatbě budou, ale i pro mnoho jiných lidí. Počet zvažte a zaokrouhlete na desítky.

Svatební dary

Vy jako nastávající novomanželé samozřejmě dary na vlastní svatbu nesháníte, ale pokud se chcete vyhnout tomu, že dostanete čtyři rychlovarné konvice, pak si o dary řekněte. Pro svatebčany je mnohem lepší, když vědí, co mají koupit, než dlouze vybírat a přemýšlet, zda něco podobného již máte aj. Dnes často lidé spolu nějakou dobu žijí, než se vezmou, takže již mají domácnost zařízenou a není potřeba jim do společného začátku mnoho dávat. Proto je dobré stanovit online seznam toho, co chcete, a jednotliví svatebčané si dar rezervují, anebo prostě obeznamte všechny s tím, že raději uvítáte peníze. Pro ně je to lepší, nemusí shánět dar a vám udělá radost, protože tak zaplatíte svatbu, anebo si užijete skvělou svatební cestu.

Svatební šaty

To je spíše jen pro nevěsty. Chcete být ve svůj svatební den krásná a dokonalá. Výběr svatebních šatů se tak nesmí podceňovat a také jej nenechávat na poslední chvíli. Obvykle jsou ty nejlepší šaty velice brzy zamluvené a smířit se s nějakými jen tak není pro nevěstu příjemné. Zvažte střih, nechte si poradit. Proto vybírejte s kamarádkami, ty vám nejlépe pomohou. Vy se v šatech musíte cítit skvěle, budete je mít celý den na sobě. Musí vám perfektně sedět, jinak bude malér. Představte si, jak se v nich budete pohybovat, tančit aj.

Program svatby

Nezbytný pro dokonalou svatbu je i samotný program stavby, ve kterém doladíte nedostatky. Sestavte si časový rozvrh, ať nejste v presu, a s klidem tak vše klape tak, jak má. Nezapomeňte na nezbytnosti a také stanovte činnosti, které budou probíhat v době, kdy se budete fotit a svatebčané na svatbě. Po celou dobu také pamatujte na to, aby vaši hosté měli co pít a jíst. Pokud mají lidé žízeň a hlad, jsou nevrlí, otrávení a schopni vám zkazit celý den. Navíc jsou to vaši hosté, tak se o ně postarejte. Pamatujte i na tradice, které se dodržují a které svatebčané očekávají.

Když nepodceníte situaci a budete postupně vše zařizovat, vaše svatba bude skvělá a dle představ.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5694 (magazinbrno.cz#24168)


Přidat komentář