Vyšetření mateřských znamének Brno

Nejcennější v životě člověka je jeho zdraví. Mysleme na své zdraví a nepodceňujme změny, které se mohou odehrávat přímo před našima očima. Nechejte si vyšetřit svá mateřská znaménka a předejděte rakovině kůže.

Snad bychom na světě nenašli člověka, který by na těle neměl alespoň jedno mateřské znaménko. Existuje velké množství znamének. Některá znaménka máme od narození, jiná se nám vytvoří teprve během života. U všech znamének je však důležitá jedna věc a to mít je pod kontrolou. Pokud se však začne vaše znaménko chovat podezřele, není nutné začít se hned děsit. V kontrole je dobré zaměřit se na** znaménka**, která vznikla během života a také znaménka, která se začala měnit po opalování v létě.

Každým rokem narůstá počet lidí, u kterých je stanovena diagnóza rakovina kůže. Za posledních 30 let také v České republice toto číslo stouplo až čtyřnásobně. U maligních nádorů kůže však platí, že čím dříve na něj lékař přijde, tím rychleji může být zahájena úspěšná léčba. Nádor kůže se nejčastěji objevuje u osob s kožním fototypem I. a II. kteří se rádi opalují. Proto je důležité myslet také na krémy s vysokým UV filtrem. Myslete vždy na důkladnou prevenci a v případě nejistoty se ihned obraťte na kožního lékaře, který určí, zda se skutečně jedná o maligní nádor či ne. Svá** mateřská znaménka** si můžete také nechat prohlédnout na některých místech zdarma. V každém větším městě vám však toto vyšetření může poskytnout kožní lékař.

Co je to melanom

Jistě jste už slyšeli o označení melanom. Maligní melanom je označení pro nádor, který vychází z pigmentových buněk. Na vzniku maligního melanomu se podílí především ultrafialové záření a to zejména složka UVB. To, zda máme předpoklady pro vznik takového nádoru, je dáno naší genetickou výbavou, dále také našim pobytem na sluníčku v dětství. Dnes se předpokládá, že počet mateřských znamének na naší kůži souvisí s dávkou ultrafialového záření, které jsme dostali v prvních letech života. Maligní melanom vzniká z mateřských znamének však jen někdy, ale při jejich vyšším počtu vzrůstá také riziko vzniku tohoto nádoru. Také to, jak se chováme v dospělém věku má velký vliv na vznik maligního melanomu.

Jak poznáme maligní melanom

Samozřejmě, že laik bude mít problém zjistit, zda se jedná maligní melanom či ne. Ale můžeme si všimnout určitých změn na naší kůži. Na původně zdravé kůži se začne tvořit odlišná barevná skvrna, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce. V jiných případech může nastat situace, že dojde ke změně barvy a tvaru mateřského znaménka. Nemusí se vždy jednat o maligní melanom, ale je nutné, aby projev vyšetřil kožní lékař. V případě, že se jedná o maligní melanom, je potřeba jej co nejrychleji odstranit. Maligní melanom totiž stejně jako jiné zhoubné nádory může pacienta ohrožovat na životě. Čím déle je nádor umístěn v kůži, tím je větší pravděpodobnost, že vytvoří dceřina ložiska.  Včasným odstraněním maligního melanomu se tomuto předejde.

Jaké jsou druhy melanomu

Maligní melanomy můžeme rozdělit na čtyři základní druhy.

první skupině se nachází povrchově se šířící maligní melanom, který patří k nejčastějším typům melanomů. Vyskytuje se téměř v 65 %. Tento typ melanomu roste nejprve na povrchu a v pozdějších fázích začíná pronikat do hlubších vrstev kůže. Na kůži se projevuje vytvořením hrbolů na tmavě až černé plošce.

Druhým typem nádoru je modulární nádor. Pro tento nádor je již od počátku typický patrný hrbol vyvýšený nad okolní kůží. Tento typ nádoru prorůstá do větší hloubky a tvoří téměř 20 % všech melanomů.

Do třetí skupiny se řadí lentigo maligna melanom. Tento nádor vzniká na kůži s patrnými známkami poškození slunečním zářením. V tomto případě se jedná o plošná ložiska, na kterých se střídá světlejší a tmavší odstín. S tímto typem melanomu se setkáváme u starších osob.

Do poslední skupiny se řadí akrolentiginózní melanom. Tento typ melanomu vzniká především na periferních partiích lidského těla, jako jsou např. plosky nohou, dlaně nebo nehty. Ze začátku může tento typ nádoru vypadat jako bradavice, modřina nebo mozol.

Jaké jsou další typy mateřských znamének

Nejčastěji u bělochů se objevují tzv. pigmentové névy. Pigmentové névy se začínají tvořit od prvních let života a jejich počet s věkem stoupá. Tento typ mateřských znamének se vyskytuje kdekoliv na těle, sliznicích, v nehtovém lůžku, na dlaních i ploskách nohou. Névy jsou vždy rovnoměrně pigmentované, ostře ohraničené a mají pravidelný tvar. Když dojde k poraněné névy, dojde většinou za pár dní k úplnému vyhojení.

Dalším typem mateřských znamének jsou tzv. solární keratózy. Jedná se o načervenalá ohraničená ložiska s šupinkami a krustami na povrchu. Po jejich stržení, dojde ke krvácení. Tento typ znamének se nejčastěji objevuje na obličeji, u mužů na pleši, na ušních boltcích a rukou. Tyto projevy je nutné pravidelně odstraňovat, nejčastěji zmražením nebo laserem. Hrozí zde totiž riziko vzniku rakoviny kůže.

Mezi mateřská znaménka řadíme také pihy, které jsou jednotně pigmentované a vyskytují se po těle a obličeji. Zbarvení pih zvyšuje UV záření. Pihy se objevují v dětství a důležitou roli zde sehrává dědičnost.

Co vědět o těhotenství a znaménkách

Kromě toho, že mateřská znaménka mohou být vrozená, se také vytváří hormonálním vlivem. U žen tak mohou vznikat v době gravidity, klimakteria a v období stáří. Ženy kolem třiceti až čtyřiceti let nejvíce trápí poruchy pigmentace v obličeji. Hyperpigmenatce, která je skvrnitého, mapovitého charakteru se nejprve objevuje nad horním rtem. Poté se může šířit na tváře a čelo. Kolem očních partií často vzniká depigmentace. V průběhu těhotenství se může objevit hyperpigmentace i kdekoliv jinde na těle. Po porodu však většinou dojde k jejímu zmizení. Tyto změny jsou způsobeny zvýšenou hladinou hormonu stimulujících pigmentové buňky nebo zvýšenou hladinou ženských pohlavních hormonů jako je estrogen a progesteron. Když vám skvrny samy po porodu nezačnou blednout, můžete navštívit kožního lékaře, který vám může doporučit speciální zesvětlující krém nebo jinou účinnou metodu.

Mateřská znaménka, slunce a solária

Skvrny mohou také vznikat v souvislosti s působením UV záření. Plošné hyperpigmenatce vznikají jako důsledek poškození kůže UV zářením s následným narušením schopnosti regenerace. Trvalé pigmentové skvrny tak mohou vzniknout jako důsledek častého opalování v soláriích nebo drastickém opalování na sluníčku. Pokožka se ve snaze ubránit agresivnímu slunečnímu záření, vyprodukuje větší množství kožního pigmentu melaninu. Při opalování je tedy vhodné myslet na to, že v době největšího působení slunečního záření, bychom se měli přímému slunci spíše vyhýbat. Dále nezapomínejte na opalovací krémy s vysokými ochrannými faktory. A nakonec se zamyslete nad tím, zda dáte přednost módnímu trendu před zdravím.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5702 (magazinbrno.cz#24035)


Diskuze a zkušenosti

Radka | 11.05.2014 16:09
Re: Vyšetření mateřských znamének Brno V kolik hodin v pondělí 12.5.2014 začíná kontrola znamének ve stanu v Brně?

Oluše | 11.05.2014 19:52
Re: Vyšetření mateřských znamének Brno Nevíte někdo v kolik začíná v Brně vyšetření znamének ve stanu?

Lenka | 05.05.2015 16:58
Re: Vyšetření mateřských znamének Brno Taky by mě zajímalo od kolika hodin tam budou. Děkuji


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat